Naprawa wtryskiwaczy Bosch

Bosch we współpracy z koncernami samochodowymi wprowadził na rynek europejski wtryskiwacze typu Common Rail. Pierwszymi samochodami wykorzystującymi wtryskiwacze Bosch były modele koncernów Fiat oraz Merecedes.

To właśnie ta konstrukcja spowodowała ogromny wzrost popularności silników Diesla na świecie. Mniejsze spalanie, wyższa elastyczność oraz cichsza praca spowodowały iż niegdyś uważany za gorszą opcję skutecznie wypierał z rynku silniki benzynowe.

Wtryskiwacze Bosch są również stosowane w większości europejskich samochodów ciężarowych. Chociaż mają znacznie większe wydajności niż wtryskiwacze do samochodów osobowych, zasada działania pozostaje taka sama.

Wtryskiwacze Bosch - zasada działania

Najpopularniejszą wersją wtryskiwaczy Bosch są wtryskiwacze elektromagnetyczne. Zasada działania opiera się na różnicy ciśnień w obrębie wtryskiwacza. Ciśnienie paliwa dociska za pomocą trzpienia iglicę rozpylacza do gniazda. Ciśnienie działa na ten układ z jednakową siłą od strony elektrozaworu i od strony rozpylacza. Gdy elektromagnes otworzy zawór ciśnienie w jego obrębie się zmniejsza, lecz w okolicach rozpylacza nadal pozostaje wysokie. Dzięki temu mechanizmowi iglica jest podnoszona do góry i następuje wtrysk paliwa.

Drugą opcją są wtryskiwacze Bosch piezoelektryczne. Wtryskiwacze tego typu  charakteryzują się wyjątkową szybkością działania, dzięki czemu można w jednym cyklu pracy uzyskać większą ilość małych dawek. Wtryskiwacze takie posiadają stos piezoelektryczny, który błyskawicznie zmienia swoją objętość w momencie podania prądu. Za pomocą siłownika hydraulicznego skok jest zwiększany i uruchamiany jest zawór otwierający wtryskiwacz.

Jesteśmy corocznym laureatem Orłów Motoryzacji

Naprawiamy ponad 6000 wtryskiwaczy rocznie

Naprawa wtryskiwaczy Bosch​

Naprawa wtryskiwaczy Bosch w naszej firmie może odbywać się na dwa sposoby – ze sprawdzeniem wstępnym, lub bez sprawdzania. Metoda pierwsza rozpoczyna się od mycia zewnętrznego wtryskiwaczy metodą ultradźwiękową a następnie płukaniu pod wysokim ciśnieniem. Po wypłukaniu wtryskiwacze trafiają na stanowisko probiercze Bosch EPS 708 lub Bosch EPS 205, gdzie testowane są dawki przy różnych obciążeniach. Po analizie wyników z testów niesprawne wtryskiwacze są rozbierane i weryfikowane są ich podzespoły pod mikroskopem. Po wycenie i uzyskaniu zgody klienta na naprawę niesprawne podzespoły wymieniane są na nowe i wtryskiwacze ponownie trafiają na stanowisko testowe.

Drugą metodą naprawy jest naprawa zaczynająca się od demontażu i weryfikacji pod mikroskopem. Jest to metoda szybsza, tańsza i dająca więcej informacji o źródle problemu – gdy wtryskiwacze nie są płukane pozostaje w nich resztka paliwa i ewentualnych zanieczyszczeń, które wskazują co może być przyczyną uszkodzenia. Wtryskiwacze rozebrane są myte w myjkach ultradźwiękowych i składane przy użyciu specjalistycznych narzędzi, a następnie trafiają na stanowisko testowe, gdzie jeszcze w razie konieczności są dodatkowo regulowane. Dzięki dodatkowej regulacji wtryskiwacze mają bardzo zbliżone do siebie dawki, co zapewnia że naprawa wtryskiwaczy Bosch wykonana jest w najlepszy możliwy sposób.

1982

Mamy blisko 40 lat doświadczenia

Sprawdzenie wtryskiwaczy Bosch

Sprawdzenie wtryskiwaczy  pozwala określić stan w jakim znajdują się testowane wtryskiwacze Bosch. Przed sprawdzeniem wtryskiwacze są myte w myjkach ultradźwiękowych oraz płukane, a sprawdzane są na specjalistycznych urządzeniach takich jak EPS 708 lub Bosch EPS 205. Sprawdzenie dokumentowane jest wydrukowanym protokołem z maszyny testującej. Jeżeli wtryskiwacze są sprawne otrzymują nowe kody, które należy wpisać do sterownika silnika.

Sprawdzenie wtryskiwaczy Bosch trwa zazwyczaj 2-3 godziny na komplet, aby jednak mogło być wykonane w tak krótkim czasie, klient musi być wcześniej umówiony. W przeciwnym wypadku wtryskiwacze trafią do kolejki, gdzie może to zająć więcej czasu. Sprawdzenie „na poczekaniu” po uprzednim umówieniu telefonicznym jest możliwe.

Naprawa wtryskiwaczy Bosch zajmuje więcej czasu, zazwyczaj wyrabiamy się w 2-3 dni, w zależności od dostępności części. Nie do wszystkich wtryskiwaczy Bosch części zamienne są dostępne, niektórych typów niestety nie da się zregenerować. Aby poznać możliwości naprawy wtryskiwaczy Bosch zapraszamy do kontaktu.

Naprawiamy także inne podzespoły

Zadzwoń Teraz i umów termin naprawy